Katalizatory
Katalizatory pomagają chronić środowisko.
Wprowadzanie uregulowań europejskich, dotyczących czystości emisji spalin, spowodowało konieczność zredukowania substancji toksycznych wydobywających się z układu wydechowego samochodu. Odpowiedzią na tę potrzebę stała się instalacja w układach wydechowych katalizatorów, czyli konwertorów katalitycznych, które zmniejszają ilość tych szkodliwych substancji.
Budowa katalizatora
Katalizatory mają za zadanie ograniczać ilość składników toksycznych w spalinach samochodowych. Ich zasadniczą częścią są liczne kanały o małym przekroju, zbudowane z kilku warstw, z których najważniejsza jest warstwa aktywna. Warstwę aktywną katalizatora pokrywają sole metali szlachetnych – pallad, rad czy platyna.Jak to właściwie działa?Katalizatory mają za zadanie zatrzymać składniki toksyczne wydzielane w trakcie niecałkowitego spalania paliwa. Substancje te docierają do kanalików katalizatora i pokrywają warstwę aktywną elementu. Tu następują reakcje utleniania i redukcji substancji toksycznych i ich neutralizacja.
A co ze zużytym katalizatorem?
Nie każdy wie, że zużyty katalizator samochodowy przedstawia pewną wartość. Można sprzedać katalizator i odzyskać część pieniędzy. Firmy skupują katalizatory w celu pozyskania z nich metali szlachetnych. Koszt wydobycia platyny z naturalnych źródeł jest bardzo wysoki. W związku z tym recykling katalizatorów to obecnie bardzo pożądana działalność.
Od czego zależy cena katalizatora?
W katalizatorach stosowane są różne pierwiastki dominujące. Może to być kosztowna platyna lub nieco tańszy pallad. Ponadto występuje w nich różna zawartość metali szlachetnych. Wartość katalizatora zależy od rodzaju zastosowanego metalu, jego zawartości i kursów cen za te pierwiastki, które ulegają wahaniom.
-
Katalizatory ceramiczne
WięcejWkład w tym rodzaju katalizatorów stanowi blok ceramiczny. Katalizatory ceramiczne posiadają sieć kanałów o przekroju kwadratowym, pokrytych platyną lub palladem. Wolniej niż katalizatory metalowe osiągają docelową temperaturę, a w konsekwencji- wolniej oczyszczają spaliny i są nieco mniej trwałe od konwertorów stalowych.
-
Katalizatory metalowe
WięcejKatalizatory metalowe posiadają blok metalowy. Szybko osiągają temperaturę pracy i dzięki temu efektywniej od katalizatorów ceramicznych zmniejszają ilość toksyn w spalinach. Katalizatory tego typu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają długi czas użytkowania.
-
Filtry cząstek stałych
WięcejFiltr cząstek stałych FAP / DPF w układzie wydechowym ogranicza emisję cząstek stałych ze spalin. Usytuowany jest zazwyczaj za katalizatorem i stanowi ceramiczny korpus w metalowej obudowie z ułożonymi wewnątrz równoległymi kanałami.