Nasza strona używa ciasteczek (cookies) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Za pomocą ustawień przeglądarki możesz określić warunki ich przechowywania.

Katalizatory

Katalizatory pomagają chronić środowisko.

Wprowadzanie uregulowań europejskich, dotyczących czystości emisji spalin, spowodowało konieczność zredukowania substancji toksycznych wydobywających się z układu wydechowego samochodu. Odpowiedzią na tę potrzebę stała się instalacja w układach wydechowych katalizatorów, czyli konwertorów katalitycznych, które zmniejszają ilość tych szkodliwych substancji.

Budowa katalizatora

Katalizatory mają za zadanie ograniczać ilość składników toksycznych w spalinach samochodowych. Ich zasadniczą częścią są liczne kanały o małym przekroju, zbudowane z kilku warstw, z których najważniejsza jest warstwa aktywna. Warstwę aktywną katalizatora pokrywają sole metali szlachetnych – pallad, rad czy platyna.Jak to właściwie działa?Katalizatory mają za zadanie zatrzymać składniki toksyczne wydzielane w trakcie niecałkowitego spalania paliwa. Substancje te docierają do kanalików katalizatora i pokrywają warstwę aktywną elementu. Tu następują reakcje utleniania i redukcji substancji toksycznych i ich neutralizacja.

A co ze zużytym katalizatorem?

Nie każdy wie, że zużyty katalizator samochodowy przedstawia pewną wartość. Można sprzedać katalizator i odzyskać część pieniędzy. Firmy skupują katalizatory w celu pozyskania z nich metali szlachetnych. Koszt wydobycia platyny z naturalnych źródeł jest bardzo wysoki. W związku z tym recykling katalizatorów to obecnie bardzo pożądana działalność.

Od czego zależy cena katalizatora?

W katalizatorach stosowane są różne pierwiastki dominujące. Może to być kosztowna platyna lub nieco tańszy pallad. Ponadto występuje w nich różna zawartość metali szlachetnych. Wartość katalizatora zależy od rodzaju zastosowanego metalu, jego zawartości i kursów cen za te pierwiastki, które ulegają wahaniom.

Kontakt
Napisz do nas
Korzystając z naszych usług, w nieskomplikowany sposób sprzedasz swój zużyty katalizator i uzyskasz za niego odpowiednie wynagrodzenie. Skontaktuj się z nami i poznaj wartość swojego katalizatora poprzez wycenę on-line. Przekonaj się, że warto!
dalej
wstecz
WYŚLIJ
ul. Średnia 5, 05-555 Tarczyn
+48 605 295 295
504 004 083